Czy zawsze potrzebna nam jest krytyka? Jak wiadomo, nie zawsze lubimy być krytykowani, a emocje, które wówczas będą się u nas pojawiały, będą raczej negatywne. Z drugiej strony krytykowanie może działać w pewnym sensie pozytywnie, jeżeli będzie nas motywować do wzrostu i samodoskonalenia. Całe nasze życie będzie się ogniskować właściwie wokół wartościowania innych ludzi, a także sytuacji i nas samych. Wszystko podajemy pod ocenę. Pewne rzeczy nam się podobają, a inne nie. Dlatego w konsekwencji coś jest dla nas pozytywne lub negatywne. Tak samo my będziemy postrzegani przez innych. Coś robimy dobrze albo źle, bez względu na to, czy jest to rzeczywiście ocena obiektywnie wartościowa. Nawet zwykłe takie rozrywki jak komputerowe gry, gdy staramy się o specjalne bonusy Betgames STS bez depozytu, również będą dotyczyły pewnych ocen na przykład umiejętności gracza. To samo będzie dotyczyło wielu poważniejszych kwestii naszej egzystencji, gdy chodzi o przestrzeń zawodową albo osobistą, chociażby na polu rodzinnym. Przed krytyką więc nie możemy uciec i jest nam właściwie potrzebna do życia.
Krytyka nie zawsze nam się podoba
W przestrzeni społecznej wyróżniamy zachowania pozytywne i te negatywne. Wszelkie nasze relacje dzieją się na linii komunikacyjnej niezależnie od tego, czy chodzi o sferę pracy, czy też naszej rodziny albo wtedy, gdy znajdujemy się między znajomymi. Jeżeli chodzi o krytykę, to psychologia określa takie zachowania raczej pejoratywnie. Zagadnienie to stawia się zwykle obok kwestii takich jak poniżanie, obwinianie, obarczanie odpowiedzialnością, ignorowanie albo pretensjonalizm. Wyraźnie, więc widać, że mamy w takich sytuacjach ujemny ładunek energetyczny, jeżeli można się tak wyrazić. Wszystkie takie sytuacje będą przecież wpływały na znacznie gorsze samopoczucie. Poczucie naszej wartości jest wówczas zagrożone, a nasza psychika może się osłabiać. Naturalnie wszystko będzie zależało od tego jak bardzo jesteśmy wrażliwi i czy wszystkie słowa bierzemy do siebie. Występuje tu, więc bardzo duży kompleks rozmaitych czynników, które będą oddziaływać na to, czy nasze reakcje będą bardziej lub mniej negatywne.
Negatywne oblicze krytyki
Psychologowie są zresztą bardzo często podzieleni, jeśli chodzi o stanowisko na temat tego, czy krytyka zawsze ma negatywny skutek dla naszego charakteru, czy też może mieć to jakieś dobre następstwa. Osoby, które absolutnie negują takie zjawisko w sferze komunikacyjnej, twierdzą, że krytyka nie będzie mieć absolutnie nic wspólnego z motywowaniem i nie będzie wywoływać u nas kreatywności. Takie krytykanctwo zawsze prowadzi w efekcie do cierpienia. Na pewno też z pewnością spotkaliśmy w naszym życiu osoby, które wykazują się nadmiernym krytykanctwem. Niezależnie od tego, co zrobimy, wszystko jest właśnie negowane i po prostu złe. Dużo będzie zależało tu także od wychowania oraz od tego, jakim kodem kulturowym się posługujemy. Są rodziny, w których dzieci na przykład nieustannie słyszą, że nie można na nie liczyć albo nie dają sobie w niczym rady. To z pewnością nie sprzyja odpowiedniemu kształtowaniu psychiki.
Pozytywne skutki krytyki
Z drugiej strony bez podejścia krytycznego, w szerszym kontekście, a chodzi nie tylko i wyłącznie o inne osoby, które nie zawsze będą afirmować nasze postępowanie, nie byłoby postępu na przykład całej cywilizacji, a także rozwoju osobowościowego człowieka. Potrzebujemy po prostu takiego krytykowania, ale poza tym bardzo pozytywną cechą świadomego człowieka jest autokrytyka. Jest to cecha pożądana i zalecana do wyrobienia przez psychologów. Dzięki niej zyskujemy przecież silniejszy charakter i jesteśmy odporni także na krytykę zewnętrzną.