5 najlepszych darmowych serwisów VPN dla komputerów i smartfonów

W obecnej rzeczywistości usługa typu VPN to coś, co może Ci się przydać do wielu różnych zastosowań. Wiele osób to lekceważy, ale fakty są takie, że gdy już raz zaczniesz używać tego rozwiązania, to już nigdy nie będziesz chciał wrócić do poprzedniej sytuacji i korzystania z Internetu w dawny sposób. I nie chodzi tutaj o to, że chcesz omijać blokady krajowe, by na przykład oglądać zagraniczne stacje TV lub grać w gry hazardowe za darmo. Najważniejszą kwestią jest ochrona swoich danych oraz zapewnienie sobie prywatności w Internecie.

A jakie są największe zalety VPN, które należy mieć na uwadze? Oto wykaz najważniejszych cech:

  • Ochrona prywatności. Nie łączysz się ze stronami internetowymi ze swojego zwykłego adresu IP, ale z zupełnie innego. To wprawdzie nie powoduje, że jesteś nie do namierzenia, ale przynajmniej podstawowe metody służące do powiązania użytkowników z rzeczywistymi osobami przestają być skuteczne.
  • Twój dostawca Internetu nie będzie mógł podsłuchiwać Twojego połączenia. VPN szyfruje wszystkie przesyłane dane, więc nie będzie wiedział, czy łączysz się z witrynami hazardowymi, czy ściągasz filmy z Internetu, czy grasz w gry online. Nic nie będzie w stanie stwierdzić, bo cała komunikacja odbywa się od Twojego komputera do serwera dostawcy VPN i jest całkowicie zaszyfrowana.
  • Omijanie blokad. Być może korzystasz z sieci osiedlowej, w której jeden z użytkowników zrobił coś niewłaściwego i jej adres IP został zablokowany w interesującej Cię usłudze? VPN pozwoli Ci pozbyć się tego problemu. To samo tyczy się na przykład usług ograniczonych regionalnie. Na przykład telewizji internetowej dostępnej dla użytkowników z danego kraju. Używasz VPN, by ustawić sobie adres z tego kraju i możesz oglądać już telewizję w Internecie bez przeszkód. To popularne rozwiązanie do korzystania na przykład z oferty BBC iPlayer.

Czy warto korzystać z darmowych VPN?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka zupełnie oczywista, bo zależy od tego, czego oczekujesz. O ile pełnoprawne (czyli płatne) usługi VPN są w niektórych przypadkach naprawdę wysokiej jakości, skuteczne i wydajne, o tyle z przyczyn oczywistych ich darmowe odpowiedniki muszą być dość mocno ograniczone. Gdyby było inaczej, nikt nie chciałby płacić za to samo, nieprawdaż?

Zazwyczaj ograniczenia darmowych VPN obejmują kilka podstawowych kwestii (jedną z nich lub kilka naraz, w zależności od konkretnego dostawcy:

  • Ograniczenie ilości przesyłanych dziennie lub miesięcznie danych, np. do 1 lub 10 GB.
  • Ograniczenie maksymalnej przepustowości do stosunkowo niskiej wartości, np. do 512 kB/s.
  • Ograniczenie czasu korzystania z usługi – na przykład 30 dni jest darmowych, a potem trzeba już zapłacić za pełną wersję.
  • Ograniczenie liczby dostępnych serwerów, na przykład do 3 lub 5 w tylko kilku krajach.
  • Ograniczenie możliwości korzystania z wielu usług, jak na przykład P2P i torrenty, gry hazardowe typu poker online i inne, czy też streaming wideo.

Ponadto zdarzają się dostawcy, którzy oferują opcję typu 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy. To całkiem interesujące rozwiązanie, dzięki któremu najpierw płacisz standardowy abonament i w ten sposób masz dostęp do pełnej, nieograniczonej wersji oferowanej przez nich usługi, a potem po upływie tego czasu możesz zrezygnować z usług i otrzymać zwrot 100% wpłaconej kwoty. O ile z punktu widzenia biznesowego jest to niezbyt etyczne rozwiązanie, o tyle doskonale nadaje się do przetestowania każdej z wybranych przez siebie usług VPN.

Jakie są najlepsze darmowe VPN-y na rynku?

Poniżej zaprezentujemy Ci pięć propozycji obejmujących najlepsze naszym zdaniem VPN-y na rynku, jakimi warto się zainteresować bliżej. Oto one:

ProtonVPN

ProtonVPN to usługa VPN uruchomiona przez znanego dostawcę bezpiecznej poczty internetowej Proton Mail. Wersja płatna należy do jednych z najlepszych usług tego typu na rynku, dostępna jest także wersja darmowa pełniąca rolę testową dla użytkowników. I co więcej – jest to naprawdę darmowy VPN, który nie ma ukrytych kosztów, ani też nie wysyła oraz nie wyświetla Ci żadnych reklam.

Oczywiście jak każda usługa tego typu, ProtonVPN jest nieco ograniczony. Oferuje na przykład dostęp do serwerów w Stanach Zjednoczonych, Holandii oraz Japonii. Za to nie wprowadza limitu na ilość przesyłanych danych i pozwala na korzystanie z wielu usług streamingowych, z wyłączeniem torrentów i ruchu P2P. Jedynym istotnym limitem jest ograniczona przepustowość wynosząca 1MB/s.

Hide.me

Hide.me to darmowa usługa VPN oferująca nieco inny profil działania, niż opisany powyżej ProtonVPN. Zamiast ograniczać przepustowość, nakłada limit na przesyłane miesięcznie dane – wynosi on w tym przypadku 10 GB na miesiąc. Ale oprócz tego mamy tutaj serwery w czterech krajach do wyboru, dobrą współpracę z typowymi platformami streamingu wideo, jak Youtube, Netflix, iPlayer, czy Amazon Prime Video, a także brak reklam i skuteczne szyfrowanie.

Serwery dostępne są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech oraz w Holandii. Hide.me pozwala też na tylko jedno połączenie w ramach darmowej usługi – tzn. możesz korzystać z niej tylko na telefonie lub na komputerze, ale nie na obu urządzeniach naraz.

Windscribe

To kolejna usługa VPN, która wykorzystuje koncepcję ograniczania miesięcznego wykorzystania łącza do 10 GB. Za to dostajesz tutaj serwery w 10 krajach – w USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Kanadzie, Norwegii, Francji, Holandii, Niemczech i Hongkongu. Oprócz tego w pakiecie dostajesz też bardzo skuteczny moduł filtrowania reklam oraz złośliwego oprogramowania, jak również specjalny tryb tunelowania, który powoduje, że cały ruch sieciowy Twojego komputera kierowany jest przez VPN, bez możliwości łączenia się z sieciami lokalnymi.

ExpressVPN oraz NordVPN

Tutaj chcemy zaprezentować dwie pełnopłatne usługi VPN, które uważane są za najlepsze na rynku. Cechują się mnóstwem serwerów, bardzo wysoką przepustowością, kompatybilnością ze wszystkimi dostępnymi usługami w Internecie oraz doskonałym poziomem szyfrowania. Oczywiście za korzystanie z nich musisz zapłacić standardowy abonament miesięczny. Ale pierwsze 30 dni korzystania w przypadkach obu tych usług jest w pełni darmowe, zatem możesz rozważyć tę opcję, jeśli będziesz szukał czegoś lepszego od darmowych VPN.

Hotspot Shield

To bardzo ciekawa darmowa usługa VPN, która znów nieco inaczej podchodzi do kwestii ograniczania usług. Tym razem mamy miesięczny limit przesyłanych danych wynoszący 15 GB, ale przy dodatkowym ograniczeniu w postaci 500 MB dziennie. Ale za to mamy tutaj wysoką prędkość przesyłu danych, dobrą kompatybilność z usługami streamingowymi, możliwość korzystania z torrentów, granie w gry hazardowe za darmo do pobrania i blokowanie złośliwego oprogramowania.

Minusem w przypadku Hotspot Shield może być jedynie jeden serwer dostępny w USA i jeden w Polsce (to akurat miły dla nas zbieg okoliczności) oraz wyświetlanie reklam w oknie aplikacji. Reklamy te nie są jednak ukierunkowane zgodnie z naszym profilem, więc może to świadczyć o tym, że firma nie sprzedaje dalej statystyk dotyczących wykorzystania przez nas Internetu.

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Meczyki na żywo

Back to top button