Szczecin piłkarskim oknem na świat? 5 ciekawostek o Pogoni Szczecin

Pogoń Szczecin rozgrywa swój dziesiąty sezon z rzędu w Ekstraklasie, a 49. w historii. To jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów, zajmujący obecnie 7. lokatę w tabeli wszech czasów ekstraklasy. Nigdy jeszcze Dumie Pomorza nie udało się wygrać ligi. Przedstawiamy Wam zestawienie pięciu wybranych ciekawostek o Pogoni Szczecin.

1. Amerykański sen Buksy

Najdroższym sfinalizowanym transferem wychodzącym z Pogoni Szczecin było odejście Adama Buksy do New England Revolution. Kwota odstępnego za zdolnego napastnika wyniosła wówczas 4,2 mln €. Drugi w rankingu jest Sebastian Walukiewicz (o 200 tys. € mniej), a podium zamyka Adrian Benedyczak (2 mln €). Kwotę 1 mln € przekroczyły także transfery z Pogoni Jakuba Piotrowskiego (ok. 2 mln €) i Przemysława Kazimierczaka (1,4 mln €).

2. Legendy z zastrzeżonymi numerami

Pogoń Szczecin doceniła w szczególny sposób dwóch znakomitych zawodników w historii swojego klubu. Zastrzeżono numery: 78 i 5, z którymi grali kolejno Olgierd Moskalewicz i Edi Andradina. Brazylijczyk został także najstarszym strzelcem gola w ekstraklasie w barwach Pogoni Szczecin. Swojego ostatniego ligowego gola w trykocie Portowców zanotował 12 kwietnia 2013 roku w zremisowanym meczu z Widzewem Łódź. Andradina miał wówczas 38 lat, 6 miesięcy i 30 dni.

3. Bez sukcesu w rozgrywkach Ligi Konferencji Europy

Pogoń Szczecin, jako jeden z trzech polskich klubów, zadebiutował w sezonie 2021/2022 w europejskich rozgrywkach Ligi Konferencji. Los dla Portowców nie był łaskawy – Pogoń trafiła na faworyzowaną przez bukmacherów drużynę wicemistrza Chorwacji. Klub NK Osijek, mimo niełatwego w Szczecinie (Pogoń zremisowała 0:0, co było sporym zaskoczeniem dla bukmacherów z ranking-bukmacherow.pl), w Chorwacji pokonał Polaków rezultatem 1:0. Pogoń Szczecin odpadła w 2. rundzie kwalifikacji do Ligi Konferencji Europy.

4. Święto trzech króli ze Szczecina

Piłkarze Pogoni Szczecin trzykrotnie zdobywali koronę króla strzelców najwyższej polskiej ligi rozgrywkowej. Po raz pierwszy sięgnął po nią Marian Kielec, czyli zdobywca 18 goli w sezonie 1962/1963 roku. Po 24 latach przerwy kolejny piłkarz Pogoni mógł pochwalić się największą liczbą bramek w lidze: był to Marek Leśniak, który zdobył 24 bramki w sezonie 1986/1987. Ostatnim zawodnikiem Portowców zdobywającym ten laur był Marcin Robak. W sezonie 2013/2014 strzelił 22 gole.

5. Pogoń stawiała na Brazylijczyków

Aż 44 Brazylijczyków zagrało w barwach Portowców. To najchętniej zatrudniana nacja w historii klubu ze Szczecina. W koszulce klubu z województwa zachodniopomorskiego wystąpiło ponadto 6 Japończyków, 6 Austriaków i 5 Kameruńczyków. To jednak Brazylia może się poszczycić największą liczbą reprezentantów w polskim klubie. Duża w tym zasługa Antoniego Ptaka, który w 2005 roku postanowił zbudować drużynę opartą na piłkarzach zagranicznych.

Podsumowanie

Pogoń Szczecin jest dobrym miejscem dla rozwoju piłkarskich talentów. Przekonał się o tym Adam Buksa czy Sebastian Walukiewicz. Być może już niebawem z klubu odejdzie utalentowany młodzieżowiec Kacper Kozłowski. Byłaby to duża strata dla Dumy Pomorza, jednak transfery są nieodzowną częścią piłkarskiego świata, podobnie jak legalni bukmacherzy sponsorujący wiele klubów piłkarskich w Polsce. Z drugiej zaś strony odejście Kozłowskiego może oznaczać potężny zastrzyk finansowy dla Dumy Pomorza.

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Meczyki na żywo

Back to top button